100 - lecie Niepodległości

Tegoroczny listopad upłynął w naszej szkole pod znakiem przygotowań do ważnej rocznicy – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tutejszej, lokalnej społeczności jest to data tym ważniejsza, że spleciona z innym doniosłym wydarzeniem – otóż dwa lata temu, właśnie w dniu 11 listopada, wieś Mszalnica obrała za swoją patronkę świętą Faustynę; okazje do świętowania były zatem aż dwie.

Na kilka tygodni przed Świętem Niepodległości wszyscy uczniowie otrzymali kartki, nawiązujące do tradycyjnych pocztówek, na których – wspólnie ze swoimi rodzinami, napisać mieli życzenia dla Niepodległej, oraz ozdobić kartkę według własnego pomysłu. Odzew mszalnickich rodzin był fantastyczny – spłynęło wiele pięknych i wzruszających prac, które ozdobiły naszą salę gimnastyczną i które zostaną wkrótce zebrane w pamiątkową księgę.

Główne uroczystości zaczęły się mszą świętą w kościele w Mystkowie; na ich drugą część spotkaliśmy się w naszej sali gimnastycznej. Po koronce do Miłosierdzia Bożego, poprowadzonej przez księdza proboszcza Józefa Głowę, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Była to pantomima, która przypominała dzieje naszego kraju – od chrztu Polski po obalenie komunizmu w roku 1989. Szczególnie wzruszające były sceny upadku Rzeczypospolitej i prób jej wskrzeszenia w okresie zaborów, uwieńczonych wreszcie sukcesem w roku 1918. Po pantomimie zaprezentowali się nasi najmłodsi uczniowie, brawurowo tańcząc mazura. W dalszej części uroczystości zebrani goście wspólnie śpiewali najbardziej znane polskie pieśni i piosenki patriotyczne, m.in. „Wojenko, wojenko”, „Piechotę”, „Płynie Wisła”, i wiele innych. Śpiew przeplatany był życzeniami dla Polski – tymi, które napisały dzieci na swoich kartkach. Ta część spotkania przybrała zatem formułę pięknego i wzruszającego koncertu życzeń dla naszej ojczyzny.

Nie ulega wątpliwości, że dzień 11 listopada zapamiętany zostanie przez nas na długo. Teraz pozostaje nam wszystkim pamiętać, że patriotyzm to nie tylko wzruszające rocznice, ale także – a może przede wszystkim – solidne wywiązywanie się ze swoich codziennych obowiązków.

18 listopada 2018