Poranek Wigilijny

W tradycję Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkoły wpisał się poranek wigilijny.

Jak to było dawniej? W inscenizacji pod bacznym okiem świetnych fachowców czyli Pani Danuty Mółka i Pani Anny Jelito uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w nastrój świąt.

Święta na wsi były przede wszystkim skromne. Dawniej Boże Narodzenie wyglądało zupełnie inaczej. Stoły nie były tak suto zastawione, a choinek nie zdobiły szklane bombki i elektryczne świeczki. Tradycyjnie na stole wigilijnym powinno być 12 potraw. Należy skosztować każdej z nich, nawet tych nielubianych. Święta to obowiązkowe dekoracje, jednak dawniej świąteczne dekoracje odgrywały rolę symboliczną, a walory dekoracyjne schodziły na dalszy plan. Pod sufitem wierzchołkiem w dół wieszano małą choineczkę sosnową lub świerkową. Każda ozdoba choinkowa miały  swoją symbolikę.

Ozdoby choinkowe miały swoje znaczenie. I tak jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne, miodowe pierniki – dostatek na przyszły rok. Z kolei łańcuchy wzmacniały więzi rodzinne, lampki i bombki chroniły dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości, gwiazdka na czubku to pamiątka gwiazdy betlejemskiej, dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie, a aniołki opiekowały się domem.

W dzień Wigilii zalecane było zachowanie postu. Tego dnia należało powstrzymać się od kłótni i nie wyrządzać nawzajem przykrości, przebaczać urazy i być uśmiechniętym. Do wieczerzy wigilijnej zasiadano wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy.

Gospodyni pilnowała, by postawić na stole wszystkie potrawy i potem nie wstawać już od stołu, bo w przeciwnym razie kury nie siedziały na jajkach

Stary zwyczaj nakazywał, aby skosztować każdej potrawy wigilijnej, nawet tej niezbyt lubianej. W ten sposób okazywało się szacunek płodom ziemi i pokarmom z nich przygotowanym. Stołu wigilijnego nie sprzątano. Resztki jedzenia pozostawały na talerzach do następnego ranka, a nazajutrz zanoszono je zwierzętom gospodarskim do zjedzenia razem z opłatkiem i sianem spod obrusa.

Po przedstawieniu Pani Dyrektor Katarzyna Mężyk wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia złożyła serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą przez cały Nowy Rok.

20 grudnia 2019